Piece na Ekogroszek

Dlaczego Warto Zdecydować się na Piec na Ekogroszek?

Piece na ekogroszek, zwane potocznie także piecami CO to jedne z najpopularniejszych metod ogrzewania domu. Polacy coraz częściej stosują tak nowoczesne i zarazem ekologiczne rozwiązania, po to, aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery i aby zapewnić sobie komfortowe życie. Czym szczególnych charakteryzują się piece na ekogroszek? Dlaczego ich popularność wzrosła?

Najważniejsze zalety pieców na ekogroszek to:

  • wyróżniają się specjalną konstrukcją – są to piece z podajnikami retortowymi
  • mają wysoką sprawność – nawet do 85%, co powoduje, że koszty produkcji ciepła są niższe
  • są ekonomiczne – zużycie ekogroszku jest nieduże, ponieważ jest to paliwo o wysokiej wydajności
  • są wygodne w obsłudze – są zautomatyzowane i nie wymagają regularnego dodawania paliwa ze względu na obecność podajnika i sterowników, wystarczy tylko uzupełniać ekogroszek raz na kilka dni i usuwać popiół, a piec będzie utrzymywał stałą temperaturę
  • są ekologiczne – ze względu na konstrukcję kotła i rodzaj paliwa zmniejsza się emisja szkodliwych gazów i pyłów

Charakterystyka ekogroszku

Na początku warto zgłębić wiedzę dotyczącą tego, czym w ogóle jest paliwo zwane ekogroszkiem. To wysokiej jakości paliwo stałe powstałe w procesie przemian węgla o wysokiej kaloryczności. Jego granulacja nie tylko nie przekracza zazwyczaj 25 mm, ale także odznacza się niezwykle niską zawartością popiołu i siarki. To sprawia, że ekogroszek powszechnie uważany jest za paliwo o wysokiej wartości opałowej, a także niską emisją spalin. Można więc stwierdzić, że jest to paliwo nie tylko ekologiczne, ale także przyjazne dla człowieka. Do spalania materiału opałowego tego typu tak naprawdę nadaje się każdy kocioł, który przystosowany jest do spalania paliw stałych, jednak warto zauważyć, że w praktyce najlepiej sprawdzają się specjalistyczne kotły na ekogroszek z wygodnym podajnikiem.

W jaki sposób działa piec na ekogroszek?

Piece na ekogroszek to półautomatyczne kotły o półautomatycznym działaniu. Do cech charakterystycznych takich kotłów zaliczyć można zasobnik, czyli podajnik na opał, a także podajnik automatyczny ślimakowy lub tłokowy. Niezwykle ważną funkcję w przypadku pieców na ekogroszek ogrywa podajnik, podający paliwo w sposób ciągły i dostosowany do komory spalania. Przez cały czas piec na pellet utrzymuje stałą temperaturę przy stosunkowo niewielkim poborze paliwa. Za prawidłową pracę zarówno kotła, jak i sterowników i dmuchawy odpowiada elektroniczny sterownik. W jego skład wchodzi wiele czujników, co z pewnością przekłada się na podniesienie nowoczesności kotłów.

Jak wygląda obsługa pieca na ekogroszek?

Piece na ekogroszek są niezwykle proste w obsłudze. Zasadniczo wszelkie czynności sprowadzają się do zaprogramowania pieca, a także okresowego uzupełniania paliwa. W tym czasie warto usunąć także popiół z popielnika, aby proces palenia był jeszcze bardziej efektywny i bezpieczny dla środowiska. Taka obsługa kotła pozwala na to, aby nawet przez kilka dni w ogóle nie interesować się tym, co dzieje się w piecu. W domu pozostaje ciepło, a domownicy, zamiast spędzać czas na ciągłych wymarszach do kotłowni w celu dołożenia do pieca, mogą rozkoszować się optymalną temperaturą, a także wygodą.

Czym różnią się piece na ekogroszek?

Automatyczne piece na ekogroszek sprzedawane są w różnych wariantach, różniących się od siebie mocą grzewczą. Moc kotła to jeden z najważniejszych parametrów, jakie bierze się pod uwagę podczas kupowania danego modelu. Moc powinna być przede wszystkim dostosowana do powierzchni domu. W przypadku, kiedy kocioł kupowany jest do nowo powstałej nieruchomości, wybór jest niezwykle prosty. Wystarczy odczytać dane umieszczone w świadectwie charakterystyki energetycznej. Jeżeli jednak właściciele nieruchomości nie dysponują takim dokumentem, moc można określić, dokonują samodzielnych obliczeń. Posłużyć może do tego wygodny kalkulator online. Przed zakupem warto jednak skonsultować wybór z osobą sprzedającą dany kocioł. W wielu przypadkach sprzedawcy dysponują specjalistyczną wiedzą, która pozwala na dobór jeszcze lepszego wariantu. Kalkulatory online służące do tego, aby wybrać odpowiedni piec na ekogroszek biorą pod uwagę bardzo często stopień termoizolacji budynku, powierzchnię, a także wysokość pomieszczeń.

Zalety pieców na ekogroszek

Skoro wiadomo już, czym charakteryzuje się paliwo zwane ekogroszkiem, a także to, w jaki sposób funkcjonują piece na to paliwo, można wziąć pod uwagę zalety, jakie związane są z zakupem takiego rozwiązania. Wśród najważniejszych zalet związanych z piecami na ekogroszek wymienić można:

  • stosunkowo niską cenę ekogroszku
  • wygodę związaną ze zautomatyzowaniem pieca na ekogroszek
  • ogrzewanie domu zgodne z ekologią
  • zmniejszenie kosztów produkcji energii cieplnej
  • możliwość łatwego ustalenia parametrów kotła

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu pieca na ekogroszek?

Przed zakupem pieca na ekogroszek należy oczywiście sprawdzić parametry pieca, takie jak moc, a także określić, czy wystarcza ona do ogrzania domu. Po zakupie pieca szczególną uwagę należy zwracać także na kaloryczność ekogroszku. Niestety na rynku tego typu paliwo sprzedawane jest przez nieuczciwe osoby w niskich cenach. Wiele osób ulega tej zależności, jednak w rzeczywistości takiego ekogroszku potrzeba do palenia znacznie większej, niż nieco droższych odmian, które zawierają znacznie mniej popiołu i siarki. Tak więc nie warto w tym przypadku oszczędzać. Osobom, które poszukują pieca na ekogroszek do nowo powstałej nieruchomości zaleca się także zakup nieco bardziej nowoczesnego kotła. Wiele propozycji posiada inteligentne czujniki umożliwiające sterowanie piecem dzięki telefonowi komórkowemu. To ułatwia obsługę urządzenia zwłaszcza wtedy, kiedy jest się poza domem.

Zapraszamy do KOTŁO-BUD OSIEK!

Pokaż wszystkie porady