Jak wykonuje się instalację C.O?
Instalacja C.O. to najlepsza opcja ogrzewania w domu pod każdym względem. To rozwiązanie pewne, wygodne, do tego ekologiczne i… naprawdę opłacalne, pod warunkiem, że całość zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Musimy zacząć od wyboru właściwego pieca centralnego ogrzewania, biorąc pod uwagę przede wszystkim rodzaj paliwa i moc. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wykonuje się instalację C.O. od projektu po finalne uruchomienie.
Projekt instalacji C.O.
Jak już wspomnieliśmy, gdy zaczynamy pracę nad projektem centralnego ogrzewania, musimy ustalić rodzaj instalacji. Poza ogrzewaniem elektrycznym przy ogrzewaniu budynku do wyboru mamy trzy rodzaje paliw: gaz, olej lub paliwa stałe. Nie bez powodu paliwa stałe cieszą się największym zainteresowaniem, są tańsze. Za miesiąc ogrzewania paliwem stałym (węglem, drewnem, eko-groszkiem, pelletem) zapłacimy miesięcznie na pewno mniej niż za ogrzewanie elektryczne, gazowe, olejowe.
Jaki konkretnie wybrać kocioł? - To zależy głównie od zapotrzebowania, mocy. Producent kotłów C.O. Małopolska z pewnością nam w tym wszystkim doradzi. Cała instalacja – od kotła po grzejniki lub przewody grzejne – musi być zgrana w spójny projekt stworzony przez fachowca. Na jego podstawie opracowujemy też kosztorys i plan wykonania instalacji.
Harmonogram wykonania instalacji C.O.
Zacznijmy od tego, że przy budowie domu prace instalacyjne rozpoczyna się już na etapie wykonywania fundamentów – to kwestia realizacji przyłączy. Podkreślamy, że przy budowie, bo oczywiście jest też przecież opcja wymiany lub wprowadzenia różnych instalacji w istniejącym już obiekcie.
Gdy dom osiąga stan surowy, z założenia w pierwszej fazie powstają przewody elektryczne. Dalej wykonujemy przewody ciepłej i zimnej wody, przewody kanalizacyjne. Równolegle z nimi powstają instalacje grzewcze, które mają „swoje główne przyłącze” w samym budynku. Kotły C.O. są instalowane w zaprojektowanych do tego celu pomieszczeniach. W budynkach wielorodzinnych i innych większych przewody między piętrami prowadzi się w tzw. szachtach, w budynkach jednorodzinnych – przy ścianach nośnych. Jeśli jest to ogrzewanie podłogowe, same prace nad centralnym ogrzewaniem kończą się na etapie ułożenia przewodów grzejnych i pokrycia ich betonową wylewką przed dalszymi robotami. W przypadku ogrzewania naściennymi grzejnikami etap finalny to ich montaż, który następuje zwykle po robotach wykończeniowych. W czasie prac nad instalacją C.O. wykonuje się wszelkie potrzebne testy, by finalnie uruchomić ogrzewanie bezawaryjnie.